Hors d'Oeuvres ~Miniatures~From Turkey

From wiki--
A Persian miniature is a small painting on paper, whether a book illustration or a separate work of art intended to be kept in an album.The techniques are broadly comparable to the Western and Byzantine traditions of miniatures in illuminated manuscripts. Although there is an equally well-established Persian tradition of wall-painting, the survival rate and state of preservation of miniatures is better, and miniatures are much the best-known form of Persian painting in the West, and many of the most important examples are in Western, or Turkish, museums. 


Miniature painting became a significant Persian genre in the 13th century, receiving Chinese influence after the Monguls and the highest point in the tradition was reached in the 15th and 16th centuries. The tradition continued, under some Western influence, after this, and has many modern exponents. The Persian miniature was the dominant influence on other Islamic miniature traditions.Persian art under Islam had never completely forbidden the human figure, and in the miniature tradition the depiction of figures, often in large numbers, is central. This was partly because the miniature is a private form, kept in a book or album and only shown to those the owner chooses. It was therefore possible to be more free than in wall paintings or other works seen by a wider audience.


The Koran and other purely religious works are not known to have been illustrated in this way, though histories and other works of literature may include religiously related scenes, including those showing the Prophet after 1500 usually without showing his face. As well as the figurative scenes in miniatures, which this article concentrates on, there was a parallel style of non-figurative ornamental decoration which was found in borders and panels in miniature pages, and spaces at the start or end of a work or section, and often in whole pages acting as frontispieces. In Islamic art this is referred to as "illumination", and manuscripts of the Qu'ran and other religious books often included considerable number of illuminated pages. 


The designs reflected contemporary work in other media, in later periods being especially close to book-covers and carpets, and it is thought that many carpet designs were created by court artists and sent to the workshops in the provinces.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wiki itibaren -
Bir İran minyatür bir kitap illüstrasyon ya da sanat eseri ayrı bir album.The teknikleri tutulması Amaçlanan elyazmalarının içinde minyatürler Batı ve Bizans geleneklerine geniş karşılaştırılabilir olsun, kağıt üzerinde küçük bir resimdir. Duvar boyama eşit derecede köklü Pers geleneği olmasına rağmen, minyatür Koruma sağkalım oranı ve devlet iyidir ve minyatürler çok iyi bilinen Batı'da Farsça resim biçimi ve en önemli örneklerinden çoktur Batı ya da Türk, müzelerde bulunmaktadır.
Önemli Farsça Minyatür biz 15. ve 16. yüzyıllarda olduğu elde Geleneğinde yüksek nokta için Monguls sonra Çin Etkisi alan, 13. yüzyıldan kalma bir tarz becames. Gelenek Bundan sonra, bazı Batı Etkisinde, Devam ve birçok modern üsler var. Fars minyatürü tamamen insan figürü yasak asla İslam'ın altındaki diğer traditions.Persian İslam minyatür sanatının etkisi baskın oldu ve tasvir rakamlar minyatür geleneği, ÇOĞU çok sayıda, merkezi bir konumdur. Bu kısmen çünkü minyatür bir kitap ya da albüm tutulur ve sadece bu seç sahibine gösterilen özel bir şeklidir. Bu nedenle, bu duvar resimleri veya WIDER izleyici tarafından görülen diğer eserlerinde daha özgür olmak için mümkün oldu.
Kur'an ve diğer salt dini eserler geçmişleri ve diğer edebi eserler yüzünü ju göstermeden 1500'den sonra Peygamber gösteren olanlar dahil din ile ilgili sahneler içerebilir rağmen, bu şekilde gösterilmiş olduğu bilinmemektedir. Yanı sıra minyatürlerinde figüratif sahneler olarak, bu makalede, bir çalışma veya bölümün başında veya sonunda minyatür sayfaları ve alanlarda sınırları ve paneller bulundu non-figüratif süs dekorasyon paralel bir tarzı vardı Hangi konsantreleri ve SIK frontispieces gibi davranan tüm sayfalarda. İslam sanatının bu "aydınlatma" olarak adlandırılan ve Kuran ve diğer dini kitaplar yazmaları SIK ışıklı sayfa considerabl sayısına dahildir.
Tasarım özellikle yakın kitap kapakları ve halı olmanın sonraki zaman dilimlerinde diğer medya çağdaş çalışma, Yansıyan ve birçok halı tasarımları mahkeme sanatçılar tarafından oluşturulan ve illerde atölyeler gönderildi O düşünülmektedir.

Post a Comment

Popular posts from this blog

Heath Ledger and Insomnia

Red Dress Manor - Ellen's Home

The Delectable Food of the Hmongs